W telegraficznym skrócie – odc. 42

W telegraficznym skrócie – odc. 42

Queen

8 lutego został wydany podwójny longplay ze ścieżką dźwiękową z filmu Bohemian Rhapsody – nr kat. 050087408435. Zaś w ramach Record Store Day 13 kwietnia 2019 r. wypuszczono: longplay w wersji picture disc z muzyką z filmu oraz kolorowy singiel 7” Bohemian Rhapsody / I’m in Love with My Car, singiel Wilsona, Hawkinsa, Maya i Taylora – Holy Man oraz numerowany singiel 12” Briana New Horizons (Ultima Thule Extended Mix) / New Horizons (Ultima Thule Instrumental).

[restrict …]

W Polsce film Bohemian Rhapsody zgromadził 1 427 289 widzów, co przekłada się na prawie 30 mln zł zysków. Na całym świecie film osiągnął dochód liczony na ponad 900 mln dolarów. Budżet filmu szacuje się na 52 mln dolarów. Najbardziej dochodowe rynki to USA, Wielka Brytania, Australia, Francja, Niemcy, Japonia, Włochy, Holandia, Korea Płd. i Hiszpania.

W Polsce można zakupić licencjonowaną odzież, a konkretnie koszulki: w sieci Tesco – z logo zespołu, w sieci Stradivarius – z Freddiem z 1986 r., w sieci Zara – z Freddiem z lat 70., w sieci Reserved –ze zdjęciem Freddiego z Mr. Bad Guy, w sieci Cropp – z Queen z lat 70.

Figurki Funko Pop

Od marca w sklepach sprzedaje się kolekcjonerskie figurki Funko Pop: każda przedstawia jednego członka zespołu, przy czym podobizna Freddiego jest dostępna w trzech wersjach. Cena figurki to ok. 55 zł.

Bohemian Rhapsody zgarnęło Oscary za najlepszy dźwięk, montaż dźwięku. Statuetkę za najlepszą rolę męską otrzymał Rami Malek. Queen + Adam Lambert na otwarciu gali wykonali We Will Rock You i We Are the Champions. Na widowni obok twórców i producentów filmu znaleźli się Anita Dobson, Sarina Taylor i Jim Beach.

Queen: We Are the Champions: Final Live in Japan

11 maja w Japonii ukazało się nowe wydanie koncertu Queen z 1985 r. w Tokio. Wydawnictwo pod szyldem wyjdzie jako DVD i Blu-ray w slipcase. Dodatki: książeczka (24 strony), digipack, repliki biletów (3 szt.) i staff passa (identyfikatora służącego jako przepustka za kulisy). Czas trwania: 90 min. Poprzednio wydawnictwo z tym koncertem ukazało się w 2004 r. na DVD.

Marc Martel w ramach swojej trasy One Vision of Queen w 2020 r. zawita do Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Bilety w cenie 40–90 euro. Koncerty odbędą się od 8 stycznia do 16 lutego. Wokaliście towarzyszą: Brandon Ethridge (klawisze), Tristan Avakian (gitara), Jason Gianni (perkusja), Mike Cohen (bas), Angus Clark (gitara), J.R. McNeely (bas) i inni.

Zespół Queen nie zasypuje gruszek w popiele i wysyła musical We Will Rock You na objazd po USA i Kanadzie. Fani w Ameryce będą mogli obejrzeć widowisko w wielu miastach. Będzie grane od 3 września do 7 lutego 2020 r. Musical widziało 16 milionów widzów w 19 krajach. W USA była wystawiany stacjonarnie w Las Vegas przez ponad rok w latach 2004 i 2005.

Lista najbogatszych muzyków w Wielkiej Brytanii publikowana corocznie przez „Sunday Times”:

  1. Brian May – 160 mln funtów (wzrost o 25 mln),
  2. Roger Taylor – 155 mln funtów (wzrost o 25 mln),
  3. John Deacon – 130 mln funtów (wzrost o 25 mln),
  4. Mary Austin – 89 mln funtów (wzrost o 25 mln).

Freddie

W marcu ruszyła strona https://www.montreuxcelebration.com/ poświęcona imprezom organizowanym od lat w Montreux na cześć Freddiego. Na stronie informacje o aktualnych wydarzeniach, historii, miejscach związanych z Queen i historii muzycznej miasta.  

Ponownie w sprzedaży pojawiła się książka Freddie Mercury, The Great Pretender: A Life in Pictures. Jest to kolejne wydanie tej pozycji, tym razem uzupełnione o słowo wstępu od Ramiego Maleka. Na 144 stronach znajdują się 122 zdjęcia Freddiego. Cena: 23 funty. Większość zdjęć jest znana z boxu Freddiego z 2000 r.

W Montreux na wystawie w kasynie pojawi się popiersie Freddiego wykonane przez rzeźbiarza Toma MacKenziego. Przy tworzeniu rzeźby wykorzystano techniki modelowania 3D – zajął się nimi syn rzeźbiarza Grant. Za skromne 830 funtów (najtańsza wersja) można mieć w domu na kominku popiersie Freddiego o wymiarach 145 × 129 × 203 mm i wadze 3 kg. Do kupienia na stronie https://freddie-bust.com/. 10% zysków jest przekazywane na fundację Mercury Phoenix Trust.

W Londynie można kupić elegancki penthaus należący od 2005 r. do siostry Freddiego Kashmiry. Mieszkanie znajduje się w Hyde Park Gardens tuż obok Hyde Parku w gregoriańskim budynku zabytkowym 2. klasy z 1836 r. Ma 3 sypialnie, 3 łazienki, 2 salony, kuchnię, pokój na poddaszu, ogród, klimatyzację i portiernię. Całość liczy ok. 230 m2 i znajduje się na 4. piętrze. Cena: 4 750 000 funtów.

Brian

1 stycznia 2019 r. w wersji cyfrowej ukazał się pierwszy od 20 lat prawdziwie solowy singiel Briana New Horizons. Utwór trafił na Listę Przebojów Trójki, debiutował 14 stycznia i przebywał na niej przez 14 tygodni. Najwyższa pozycja: 33. miejsce.

29 marca Brian wziął udział w ceremonii wprowadzenia do Rock and Roll Hall of Fame zespołu Def Leppard. Ceremonia miał miejsce w Nowym Jorku w Barclays Center. Setlista: Hysteria (wolna wersja), Rock of Ages, Photograph, Pour Some Sugar on Me, All The Young Dudes (z Brianem i Ianem Hunterem).

Roger

W kolejnym filmie z udziałem żony Rogera Sariny będzie wykorzystana muzyka autorstwa Rogera. Będzie to film Ulysses Coyote w reżyserii Stephena Savage’a. Premiera odbędzie się dopiero 15 stycznia 2020 r. Zdjęcia do filmu zarejestrowano wiosną 2019 r. w USA i Wielkiej Brytanii.

9 maja ukazał się charytatywny singiel That’s Football z okazji przejścia na emeryturę legendarnego bramkarza Petra Čecha, który grał w ulubionej drużynie Rogera Taylora Chelsea Londyn. Piłkarz jest fanem Queen oraz perkusistą i wspólnie z muzykiem Queen skomponowali utwór That´s Football. Zyski z singla przeznaczone są na fundację żony bramkarza Arsenalu Boba Wilsona Willow Foundation.

tekst i skład: daga

korekta: Paweł Kukliński [/restrict]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

forty eight ÷ = six