Aleja Freddiego Mercury’ego w Warszawie

Drodzy fani przedstawiamy wam pierwszy taki projekt w Polsce i zapewne w Europie, a może i na  świecie.

Fan Queen i dziennikarz radiowy Piotr Otrębski przy współpracy z Polskim Fanklubem Queen przygotował plan nadania imienia Freddiego jednej z alejek w Warszawie. Mamy nadzieje, że poprzecie pomysł i wesprzecie projekt swoim podpisem!

Szanowni Państwo, Jako dziennikarz, varsavianista, warszawiak, ale przede wszystkim bezapelacyjnie zdeklarowany fan zespołu Queen, wspólnie z Polskim Fanklubem Queen, chciałbym ogłosić zbiórkę podpisów pod naszą inicjatywą upamiętnienia Freddiego Mercury’ego w przestrzeni miejskiej Warszawy. Uzasadnienie wniosku, który zostanie złożony w stołecznym Biurze Geodezji i Katastru zamieszczam poniżej. Chcemy by Warszawa była pierwszą stolicą, która w ten sposób uhonoruje wielkiego muzyka i artystę, który nie ma odpowiednika w historii. Proponujemy nadanie imienia Freddiego Mercury’ego jednej z alejek parkowych w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego (d. Centralny Park Kultury). Nasza inicjatywa nie ma żadnych podtekstów politycznych. Grupa wnioskodawców to ludzie o bardzo różnych poglądach, których łączy miłość do muzyki Queen i Freddiego Mercury’ego. GDZIE MOŻNA PODPISAĆ WNIOSEK? Do wszczęcia procedury potrzeba co najmniej 200 podpisów pełnoletnich osób zamieszkałych w Warszawie (osoby nie muszą być w Warszawie zameldowane!). Podpisy zbierane są w klubokawiarni Retrospekcja przy ul. Bednarskiej 28/30 codziennie od godz. 16:30. Jeśli są Państwo fanami Queen lub po prostu cenią muzykę zespołu – bardzo prosimy o podpis. Każdy jeden ma znaczenie. A Retrospekcja to naprawdę fajne miejsce. Jednocześnie zwracam się z prośbą do Koleżanek i Kolegów z różnych redakcji. Zainteresujcie się tematem, pomóżcie nam nagłośnić akcję!

Przyszła „Aleja Freddiego Mercury’ego” w  parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego?!

UZASADNIENIE WNIOSKU: Proponowany patron: Freddie Mercury nie był związany biograficznie z Warszawą, należy jednak do wąskiego grona ikon kultury tak uniwersalnych, że – niczym o Chopinie – można powiedzieć o nim: „talentem świata obywatel”. Nie wnosimy o czynienie precedensu. Nazewnictwo warszawskie zna bowiem podobne przypadki upamiętnień zagranicznych muzyków – vide: ulica Johna Lennona, czy aleja George’a Harrisona. Freddie Mercury to postać, która nie ma odpowiednika w historii muzyki światowej. 27 lat po śmierci, Mercury ma status legendy i należy do najlepiej rozpoznawalnych artystów wszech czasów. Był autorem takich przebojów Queen jak ‚We Are The Champions’, ‚Bohemian Rhapsody’, ‚Crazy Little Thing Called Love’. Piosenki te mają wymiar wspólnotowy. Zawsze łączą, a nie dzielą. O tym, że Mercury był artystą najwyższej klasy niech świadczy fakt, że wspólnie z divą Montserat Caballé nagrał hymn letnich igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992). Uhonorowanie Mercury’ego będzie zarazem uhonorowaniem całego zespołu Queen i docenieniem jego niebagatelnego dorobku muzycznego. Gdyby nie okres PRL, zespół Queen z pewnością występowałby w Polsce w latach swojej największej świetności. Kiedy w 1986 r. muzycy przyjechali do Budapesztu (wydarzenie bez precedensu w tzw. bloku wschodnim), na stadionie olimpijskim grali nie tylko dla lokalnej węgierskiej publiczności, lecz dla wszystkich ludzi zamkniętych za żelazną kurtyną komunizmu – także dla Polaków. Zespół Queen zawsze życzliwie odnosił się do Polski i jej mieszkańców. W 1996 r. Brian May (gitarzysta) i Roger Taylor (perkusista) odwiedzili Warszawę odbierając (mało wówczas znaną) nagrodę Fryderyk za zagraniczny album roku 1995 ‚Made in Heaven’. W Polsce, ojczyźnie Fryderyka Chopina, którego twórczość – jako pianista – Mercury znał (Chopina i Mozarta uważał za największych kompozytorów), ma on miliony fanów reprezentujących wszystkie pokolenia. Warto na marginesie dodać, że Warszawa występuje w wideoklipie do piosenki Queen „Innuendo” (1991). Po wznowieniu aktywności koncertowej (z nowym wokalistą Adamem Lambertem), Queen regularnie odwiedza Polskę. Upamiętnienie Freddiego Mercury’ego w przestrzeni miejskiej Warszawy powinno być tak zlokalizowane, by mieć charakter miejscotwórczy. Z pewnością – z uwagi na ogromną globalną popularność postaci – stanowiłoby ono także atrakcję turystyczną. Przestrzeń ta powinna być miejscem spotkań o charakterze nieformalnym lub rekreacji. Uroczystość nadania imienia miejscu mogłaby być wielkim happeningiem z udziałem fanów z całego kraju. Taka inicjatywa z pewnością pozytywnie wpłynie na wizerunek Warszawy oraz jej atrakcyjność w oczach turystów. Proponujemy nazwanie imieniem Freddiego Mercury’ego wybranej alei w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Jest to przestrzeń zaprojektowana z myślą o wypoczynku, rekreacji, a także kulturze. W bliskim sąsiedztwie znajduje się Zamek Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w pobliżu są tereny sportowo-rekreacyjne Legii, Agrykoli, wioślarskie, a także m.in. Studio Buffo. Przestrzeń parkowa sprzyja organizacji wydarzeń kulturalnych – także związanych z proponowanym patronem. Jeśli z jakichś powodów, upamiętnienie Freddiego Mercury’ego na terenie wyżej wymienionego parku nie jest możliwe, prosimy o wskazanie najlepszej zdaniem Biura Geodezji i Katastru lokalizacji upamiętnienia. Od 2004 r. swoją siedzibę w Warszawie ma zarejestrowane stowarzyszenie Polski Fanklub Queen. Jedyny działający fanklub zespołu w Polsce, który od lat organizuje spotkania fanów w Warszawie.

W dniu 12 czerwca 2019 r. wniosek został złożony w Biurze Geodezji i Katastru m. st. Warszawy.

Złożono prawie 500 podpisów, wymagane minimum 200.

Harmonogram wydarzeń:

  • W dniu 10 lipca 2019 r. wniosek rozpatrywało Biuro Geodezji i Katastru m. st. Warszawy.
  • W dniu 28 sierpnia 2019 r. wniosek rozpatrywała Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy.

Propozycja zmiany lokalizacji Freddie Mercury miałby zostać patronem alejki między ambasadami Wielkiej Brytanii i Hiszpanii i łączącej ulice Kawalerii i al. Nojiego.

 

 

Osoby, które wsparły nasz projekt:

T.Love i Muniek Staszczyk

Media, które wsparły naszą inicjatywę:

Radio ESKA – wypowiedź Piotra i Dagmary

Radio Kolor – wypowiedź Dagmary i przewodniczącej komisji nazewnictwa Anny Nehrebeckiej

Radio RDC – wypowiedź Piotr i sonda uliczna

Radio Zet – wypowiedź Piotra

Radio Aktywne – wywiad z Dagmarą

Telewizyjny Kurier Warszawski TVP3 – program z 9.03 (od 11 minuty) – – wypowiedź Piotra i Dagmary, sonda uliczna

RMF

Wprost.pl

Radio Zet

Antyradio.pl

Metro Warszawa

RP.pl

Informator Stolicy

CGM.pl

Portal warszawski

Złote Przeboje

Eska Rock

Gazeta Żoliborza

Sputnik Polska

Chillizet

Rock Radio

Super Express

Nasze Miasto

Warszawa w Pigułce

Fakt

Interia

All About Music