Aleja Freddiego Mercury’ego w Warszawie

Lokalizacja na mapie

24 listopad 2020 r.

zdjęcia Katarzyna Widźgowska

27.02.2020 r.

zdjęcia Marek Lewandowski

Wizyty fanów

Po raz pierwszy zawitałam w miejscu jakim jest Aleja Freddiego Mercury’ego w dniu 29 lutego 2020 roku. Wizyta ta nastąpiła tuż po obchodach 50- lecia  istnienia zespołu Queen, w ramach których udałam się do stolicy. Odwiedzenie Alejki było nieodzowną koniecznością i ogromnym pragnieniem budowanym od początku jej zaistnienia. Debiut w tym szczególnym miejscu odbył się w towarzystwie przemiłych Znajomych, należących do Polskiego Fanklubu Queen i dzielących celebrację jubileuszu Królowej.

Drugi zaszczytny pobyt miał miejsce 16 sierpnia 2020 roku, również w bardzo miłym towarzystwie. W letniej słonecznej aurze, Alejka pałała blaskiem słonecznych promieni oraz wszechobecnym urokiem przyrody, który z pewnością fascynowałby jej Patrona  (pewnie tak właśnie jest).Trzecia wizyta- niezwykle ważna, istotna i pełna rocznicowych emocji odbyła się w dniu szczególnym, jednym z najważniejszych w całym roku, mianowicie: 5 września 2020 roku. Data  magiczna. Dzień urodzi n Freddiego. Nic dodać, nic ująć. Celebracja 74 rocznicy przyjścia na świat nadzwyczajnego Artysty w TYM  właśnie miejscu stanowiła dumę i ogromną satysfakcję.

Czwarta wizyta- moja osobista, z założenia samotna i nieujawniania na szerszą skalę, bez uwieczniania własnej osoby. 25 listopada 2020 roku… Dzień tuż po 29 rocznicy odejścia Freddiego i… kotek ode mnie dla Niego.Po tych kilku wizytach nasuwa się istotny, wspaniałomyślny wniosek, iż miejsce, w którym powstała Aleja Freddiego Mercury’ego jest najlepszym z możliwych. Stolica, metropolia, a jednak usytuowanie upamiętniającego obiektu znajduje się z dala od wielkomiejskiego zgiełku, otoczone jest pięknem przyrody, drzew, wody i natury. To idealne miejsce dla wrażliwej, wielobarwnej postaci jaką był Freddie. Dostrzegalna jest wręcz pewna analogia między rzeczoną warszawską ALEJKĄ a londyńskim domem Freddiego- Garden Lodge. Ów obiekt również znajduje się w ścisłym centrum miasta, a jednocześnie w obszarze pozwalającym poczuć kameralny klimat i zapomnieć o istnieniu tuż obok zgiełku, hałasu i szalonego pędu życia.

Aleja Freddiego Mercury’ego to piękna forma naszego rodzimego hołdu dla nieodżałowanego, najwspanialszego  Artysty i Człowieka. Tym wznioślejsza, iż właśnie Polska jest prekursorem w tym właśnie rodzaju upamiętnienia. Dla mnie to duma i szczerą  radość móc się tam znaleźć.

Kamila Staszczyk

22 listopada 2019 r.

Z udziałem ambasadora Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej pana Jonathana Knotta, radnych m.st. Warszawy, członków Polskiego Fanklubu Queen,  warszawiaków oraz przedstawicieli mediów została odsłonięta tablica z nawą ulicy.

Media o odsłonięciu:

Radio Warszawa  Antyradio  Radio Dla Ciebie (RDC)  Warszawa w pigułce  ONET.PL  Gazeta Wyborcza  Radio Kolor  Poinformowani.pl  ELLE  Nowa Warszawa

Telewizja wPolsce  Telewizyjny Kurier Warszawski 22.11.2019  Teleexpress Extra 22.11.2019  Demotywatory  East News

Reporter Agencja Fotograficzna  Instagram Antyradio  Nasze Miasto  Życie Stolicy  Rock Serwis  Codziennik  Pressparty  Polskie Radio

Reddit   Sunday Express  Corporate Dispatch   Warszawa Murale  Europe News  Hiszpański Fanklub Queen

 

foto Małgorzata Piotrowska


7 listopada 2019 r. godz. 20:13

Rada m.st. Warszawy przyjęła Uchwałę Prezydenta m.st. Warszawy ws. nadania nazwy alei parkowej w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, biegnącej od ulicy Kawalerii do Alei Józefa Nojiego. Decyzją radnych, wspomnianemu obiektowi miejskiemu nadano nazwę: Aleja Freddiego Mercury’ego (nazwa skrócona: ul. F. Mercury’ego).
Na 54 radnych, za przyjęciem uchwały (druk 658) opowiedziało się 49 osób, przeciw 0, natomiast 4 osoby wstrzymały się od głosu. W głosowaniu nie uczestniczyło dwóch radnych. Wyniki imienne głosowania.(Uchwała Nr XXI/581/2019 Rady m.st. Warszawy w sprawie nadania nazwy obiektowi miejskiemu w Dzielnicy Śródmieście m.st.Warszawy (Aleja Freddiego Mercury’ego) – druk nr 658). Głosowanie nr 75 na sesji.

Wniosek:

https://bip.warszawa.pl/NR/exeres/76466CA3-CC5E-46CC-883B-5E8EB19E55B0,frameless.htm

Uchwała wywołuje skutki finansowa dla m.st. Warszawy w wysokości 5760,00 zł.
Jest to koszt instalacji tablic z nazwą ww. obiektu miejskiego. Środki finansowe na realizację przedsięwzięcia zapewni Zarząd Dróg Miejskich w ramach działań realizowanych przez Wydział Miejskiego Systemu Informacji.

Informacja prasowa z okazji odsłonięcia tablic.


Drodzy fani przedstawiamy wam pierwszy taki projekt w Polsce i zapewne w Europie, a może i na  świecie.

Fan Queen i dziennikarz radiowy Piotr Otrębski przy współpracy z Polskim Fanklubem Queen przygotował plan nadania imienia Freddiego jednej z alejek w Warszawie. Mamy nadzieje, że poprzecie pomysł i wesprzecie projekt swoim podpisem!

Szanowni Państwo, Jako dziennikarz, varsavianista, warszawiak, ale przede wszystkim bezapelacyjnie zdeklarowany fan zespołu Queen, wspólnie z Polskim Fanklubem Queen, chciałbym ogłosić zbiórkę podpisów pod naszą inicjatywą upamiętnienia Freddiego Mercury’ego w przestrzeni miejskiej Warszawy. Uzasadnienie wniosku, który zostanie złożony w stołecznym Biurze Geodezji i Katastru zamieszczam poniżej. Chcemy by Warszawa była pierwszą stolicą, która w ten sposób uhonoruje wielkiego muzyka i artystę, który nie ma odpowiednika w historii. Proponujemy nadanie imienia Freddiego Mercury’ego jednej z alejek parkowych w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego (d. Centralny Park Kultury). Nasza inicjatywa nie ma żadnych podtekstów politycznych. Grupa wnioskodawców to ludzie o bardzo różnych poglądach, których łączy miłość do muzyki Queen i Freddiego Mercury’ego. GDZIE MOŻNA PODPISAĆ WNIOSEK? Do wszczęcia procedury potrzeba co najmniej 200 podpisów pełnoletnich osób zamieszkałych w Warszawie (osoby nie muszą być w Warszawie zameldowane!). Podpisy zbierane są w klubokawiarni Retrospekcja przy ul. Bednarskiej 28/30 codziennie od godz. 16:30. Jeśli są Państwo fanami Queen lub po prostu cenią muzykę zespołu – bardzo prosimy o podpis. Każdy jeden ma znaczenie. A Retrospekcja to naprawdę fajne miejsce. Jednocześnie zwracam się z prośbą do Koleżanek i Kolegów z różnych redakcji. Zainteresujcie się tematem, pomóżcie nam nagłośnić akcję!

Przyszła „Aleja Freddiego Mercury’ego” w  parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego?!

UZASADNIENIE WNIOSKU: Proponowany patron: Freddie Mercury nie był związany biograficznie z Warszawą, należy jednak do wąskiego grona ikon kultury tak uniwersalnych, że – niczym o Chopinie – można powiedzieć o nim: „talentem świata obywatel”. Nie wnosimy o czynienie precedensu. Nazewnictwo warszawskie zna bowiem podobne przypadki upamiętnień zagranicznych muzyków – vide: ulica Johna Lennona, czy aleja George’a Harrisona. Freddie Mercury to postać, która nie ma odpowiednika w historii muzyki światowej. 27 lat po śmierci, Mercury ma status legendy i należy do najlepiej rozpoznawalnych artystów wszech czasów. Był autorem takich przebojów Queen jak ‚We Are The Champions’, ‚Bohemian Rhapsody’, ‚Crazy Little Thing Called Love’. Piosenki te mają wymiar wspólnotowy. Zawsze łączą, a nie dzielą. O tym, że Mercury był artystą najwyższej klasy niech świadczy fakt, że wspólnie z divą Montserat Caballé nagrał hymn letnich igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992). Uhonorowanie Mercury’ego będzie zarazem uhonorowaniem całego zespołu Queen i docenieniem jego niebagatelnego dorobku muzycznego. Gdyby nie okres PRL, zespół Queen z pewnością występowałby w Polsce w latach swojej największej świetności. Kiedy w 1986 r. muzycy przyjechali do Budapesztu (wydarzenie bez precedensu w tzw. bloku wschodnim), na stadionie olimpijskim grali nie tylko dla lokalnej węgierskiej publiczności, lecz dla wszystkich ludzi zamkniętych za żelazną kurtyną komunizmu – także dla Polaków. Zespół Queen zawsze życzliwie odnosił się do Polski i jej mieszkańców. W 1996 r. Brian May (gitarzysta) i Roger Taylor (perkusista) odwiedzili Warszawę odbierając (mało wówczas znaną) nagrodę Fryderyk za zagraniczny album roku 1995 ‚Made in Heaven’. W Polsce, ojczyźnie Fryderyka Chopina, którego twórczość – jako pianista – Mercury znał (Chopina i Mozarta uważał za największych kompozytorów), ma on miliony fanów reprezentujących wszystkie pokolenia. Warto na marginesie dodać, że Warszawa występuje w wideoklipie do piosenki Queen „Innuendo” (1991). Po wznowieniu aktywności koncertowej (z nowym wokalistą Adamem Lambertem), Queen regularnie odwiedza Polskę. Upamiętnienie Freddiego Mercury’ego w przestrzeni miejskiej Warszawy powinno być tak zlokalizowane, by mieć charakter miejscotwórczy. Z pewnością – z uwagi na ogromną globalną popularność postaci – stanowiłoby ono także atrakcję turystyczną. Przestrzeń ta powinna być miejscem spotkań o charakterze nieformalnym lub rekreacji. Uroczystość nadania imienia miejscu mogłaby być wielkim happeningiem z udziałem fanów z całego kraju. Taka inicjatywa z pewnością pozytywnie wpłynie na wizerunek Warszawy oraz jej atrakcyjność w oczach turystów. Proponujemy nazwanie imieniem Freddiego Mercury’ego wybranej alei w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Jest to przestrzeń zaprojektowana z myślą o wypoczynku, rekreacji, a także kulturze. W bliskim sąsiedztwie znajduje się Zamek Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w pobliżu są tereny sportowo-rekreacyjne Legii, Agrykoli, wioślarskie, a także m.in. Studio Buffo. Przestrzeń parkowa sprzyja organizacji wydarzeń kulturalnych – także związanych z proponowanym patronem. Jeśli z jakichś powodów, upamiętnienie Freddiego Mercury’ego na terenie wyżej wymienionego parku nie jest możliwe, prosimy o wskazanie najlepszej zdaniem Biura Geodezji i Katastru lokalizacji upamiętnienia. Od 2004 r. swoją siedzibę w Warszawie ma zarejestrowane stowarzyszenie Polski Fanklub Queen. Jedyny działający fanklub zespołu w Polsce, który od lat organizuje spotkania fanów w Warszawie.

W dniu 12 czerwca 2019 r. wniosek został złożony w Biurze Geodezji i Katastru m. st. Warszawy.

Złożono prawie 500 podpisów, wymagane minimum 200.

Harmonogram wydarzeń:

  • W dniu 10 lipca 2019 r. wniosek rozpatrywało Biuro Geodezji i Katastru m. st. Warszawy.
  • W dniu 28 sierpnia 2019 r. wniosek rozpatrywała Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy.

Propozycja zmiany lokalizacji Freddie Mercury miałby zostać patronem alejki między ambasadami Wielkiej Brytanii i Hiszpanii i łączącej ulice Kawalerii i al. Nojiego.

  • W dniu 17 października 2019 r. wniosek rozpatrywali radni dzielnicy Śródmieście.
  • W dniu 7 listopada 2019 r. wniosek przegłosowała Rada m.st. Warszawy na XXI sesji Rady m.st. Warszawy.
  • W dniu 22 listopada w lokalizacji zawisły tablicę w ramach Miejskiego Systemu Informacji.

Osoby, które wsparły nasz projekt:

T.Love i Muniek Staszczyk

Media, które wsparły naszą inicjatywę:

Radio ESKA – wypowiedź Piotra i Dagmary

Radio Kolor – wypowiedź Dagmary i przewodniczącej komisji nazewnictwa Anny Nehrebeckiej

Radio RDC – wypowiedź Piotr i sonda uliczna

Radio Zet – wypowiedź Piotra

Radio Aktywne – wywiad z Dagmarą

Telewizyjny Kurier Warszawski TVP3 – program z 9.03 (od 11 minuty) – – wypowiedź Piotra i Dagmary, sonda uliczna

RMF  Wprost.pl  Radio Zet  Antyradio.pl  Metro Warszawa  RP.pl  Informator Stolicy  CGM.pl  Portal warszawski  Złote Przeboje  Eska Rock  Gazeta Żoliborza  Sputnik Polska

Chillizet  Rock Radio  Super Express  Nasze Miasto  Warszawa w Pigułce  Fakt  Interia  All About Music 

Materiały o głosowaniach i finale akcji:

BrianMay.com

TVN24 -posiedzenie dzielnicy  SE  Portal Warszawski  Antyradio  Toportal  Warszawa w Pigułce  Eska Rock

Warszawa i okolice  Radio Kolor  Strefa Music Art  Tygodnik TVP   Gazeta Wyborcza Warszawa  ELLE  Queer.pl

#DDOB  Polskie Premiery Co.UK  Portal Warszawski  Wykop.pl  Czeski Fanklub Queen