Ekskluzywny wywiad Fanklubu z Peterem Strakerem

Ekskluzywny wywiad Fanklubu z Peterem Strakerem

Urodzony na Jamajce aktor, piosenkarz Peter Straker zgodził się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Znany z ról w musicalach takich jak Hair, Tommy czy The Rocky Horror Show. Nagrywał albumy solowe, które 20 marca 2020 r. w ramach reedycji wyjdą w boxie This One’s On Me. Fanom Queen znany dzięki współpracy z Freddiem oraz wieloletniej przyjaźni z wokalistą Queen. Razem pracowali w studio oraz na planach teledysków.

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim wywiadem o nagraniach Petera, przyjaźni z Freddiem i jego związkach z Jerzym Gruzą. [restrict …]

Co sprawiło, że po latach ponownie wydałeś utwór Heart Be Still?

Po prostu kocham tą piękną piosenkę. Wersja z nowego singla to remaster z niesamowitymi nowymi dźwiękami bassu i perkusji  z wdziękiem w stylu 2020. Mój drogi przyjaciel  Mr Mercury  pracował nad aranżacjami dodając swój niepowtarzalny wokal do naszego zespołu.

Który ze swoich albumów najbardziej cenisz i jesteś z niego dumny?

To musi być This One’s On Me z powodu kreatywnego wkładu Freddiego i Roya, który odzwierciedlał styl tego gatunku i był ciągle grany na moich eklektycznych koncertach.

Czy oprócz reedycji albumów możemy się spodziewać nowych nagrań?

Tak, oczywiście, sprawdzaj mojego Facebook, bo pojawi się tu więcej muzyki!

Jak trafiłeś na plan filmu Alicja kręconego przez Jacka Bromskiego i Jerzego Gruzę w 1980? Czy sceny z twoim udziałem były kręcone w Polsce?

Poproszono mnie o zagranie Szalonego Kapelusznika w europejskiej produkcji Alicji w Krainie Czarów, w obsadzie był Paul Nicholas, z którym byłem w oryginalnej produkcji musicalu Hair z West Endu. David Toguri z którym wtedy współpracowałem był choreografem filmu o Alicji.  Z aktorką Susannah York, która zagrała Czerwoną królową zostaliśmy przyjaciółmi. Dobrze się bawiliśmy w Warszawie.

Peter w 2020 r. w Barney

Jak poznałeś Adriana Konarskiego?

Adrian przyjechał, aby zobaczyć produkcję Korczaka  Muzycznego Teatru UK dla młodych w Rose Theatre. Zostałem poproszony do zagrania roli tytułowej. Jemu spodobała się ta sztuka i od tej pory pracujemy nad wieloma projektami.

Czy planujesz jakiś koncert w Polsce?

Tak, zdecydowanie powinienem. Czy możemy znaleźć miejscowego sponsora i zorganizować występ?

Jak poznałeś Freddiego?

W restauracji w Londynie na ulicy Fulham.

Co stanowiło główną bazę i fundament przyjaźni twojej z Freddiem? Poza muzyką oczywiście.

Miłość do sztuki : teatru, baletu, opery, filmów takich jak Kabaret; Pół żartem, pół serio; Słodka Charity. Graliśmy w tenisa, oglądaliśmy tenisa i piłkę nożną.

Jakie kwestie podejmowaliście w ewentualnych filozoficznych rozmowach?

Po prostu miłość do muzyki i te co powyżej.

Czy łączyły was poglądy życiowe? Jeśli tak, to które?

Dzieliliśmy się nimi przy butelce szampana, wina lub wódki.

Peter i Freddie foto dzięki uprzejmości Petera

Jaka muzyka łączyła wasze wspólne upodobania poza własnymi dokonaniami? Co was rozśmieszało i sprawiało, że ” nadawaliście na tych samych falach”?

Wyrosłem w domu muzycznym. Moja matka była wykonawczynią niemieckich pieśni a ja byłem otoczony klasyczną muzyką i operą. A potem nadszedł rock i uświadomiłem sobie istnienie tego fascynującego gatunku przez Eltona Johna, The Who, Queen i całe to przedstawienie.

Twój ulubiony utwór Queen?

Love of my life/Who Wants to Live Forever.

Czy faktycznie byłeś przy Freddie kiedy pisał tekst do I’m going slightly mad?

Tak, trzymałem się blisko wtedy.

Jakie były relacje Freddiego z Eltonem Johnem?

Muzyczne. 

Jak odbierasz film Bohemian Rhapsody? Jak oceniasz przedstawienie Freddiego w filmie i brak wielu osób z jego otoczenia: ciebie, Petera Freestona czy Barbary?

To jest film biograficzny, podobał mi się, ale nie zapominajmy, że to migawki z życia i pokazuje tylko jeden aspekt jednego z najbardziej znanych zespołów rockowych. To nie jest dokument.

Co byś chciał przekazać fanom Queen, Freddiego z Polski?

Polscy fani zawsze byli bardzo uprzejmi i niezwykle pomocni jeśli chodzi o moją muzykę. Mam bardzo miłe wspomnienia z czasów pobytu w Warszawie kiedy kręciliśmy Alicję w reżyserii Jacka Bromskiego i Jerzego Gruzy.

Dziękujemy za pomoc w realizacji wywiadu Archiemu Carmichaelowi z Bossa Music

Zdjęcia i materiały od wydawcy Petera

Tłumaczenie Blanka Rzewuska

Skład, większość pytań daga

[/restrict]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nine × one =